Rozhodol som sa vytvoriť sekciu venovanú počítačom. Na život filmára majú nové technológie, programy a aj počítačové vírusy väčší vplyv, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nakoľko som toho s počítačmi preskákal už mnoho (od zetixspektra), chcem o nich písať. A poradiť. Akurát neviem, či s humorom, alebo vážne. Bude to záležať od momentálnej nálady...
Dnes začnem s mojim názorom na Windows Vista - práve som sa k nemu vrátil po krátkom koketovaní s Mac OSX. Dopredu by som ale chcel upozorniť, že nie som agent Microsoftu, ako si to niektorí moji kolegovia myslia ;-). Mám akurát potrebu uviesť pár vecí na pravú mieru...
Takže Vista. Okolo žiadneho operačného systému sa ešte neobjavilo také množstvo dezinformácií, poloprávd a účelových lží. Ani neviem, či má vôbec zmysel miešať sa do tejto nemej vojny odohrávajúcej sa najmä medzi zástupcami dvoch základných táborov – linuxovského a okienkárskeho (za aktívneho prizerania Mac pozitívnych). Vista ma nesklamala. Mám rád jej UI, vyhovujú mi takmer všetky viditeľné zmeny a som nadšený z tých, čo sú dômyselne ukryté pod Aerom, ktoré kopa nevedomých užívateľov vypína s presvedčením, že tak odľahčia svoj počítač. Nechcem tu teraz písať o všetkých zmenách a pozitívach, či negatívach tohto systému. Radšej sa o to pokúsim v nasledujúcich detailných a prakticky podložených príspevkoch. Chyby, na základe ktorých základné fámy o „nestabilite a hardvérovej náročnosti“ Visty vznikajú, sú dve základné: ľudia dostávajú Vistu predinštalovanú ako OEM na lowendových zostavách a používajú neotestované ovládače od tretej strany. Nedávno ma rozčúlil výrok spoločnosti Acer – „Vista je sklamanie“. Neuveriteľné, že čosi také oznámi výrobca, ktorý inštaluje Vistu na počítače s chabými procesormi Celeron a Sempron s 512 Mb Ram! Pritom rozumné odporúčané minimum by nemalo byť menej ako 2 Gb, pri ktorých systém prestáva s nekonečným swapovaním z disku a viacjadrový procesor. Rovnako je to aj s podporou driverov. Môj systém má všetky drivery napísané pre Vistu, sú certifikované Microsoftom a so stabilitou som nemal problém (teda, kým sa počítača nechytil jeden nemenovaný kameraman ;-). Netreba sa obávať väčšej spotreby RAM-ky - v systéme je použitá lepšia správa pamäti a SuperFetch, ktorý pomocou prednačítavania pamäť využíva efektívnejšie a umožňuje rýchle spúšťanie aplikácií. Navonok sa teda zdá, že systém zahltil cez 512 Mb, v skutočnosti má však časť pamäte pridelenú a predpripravenú práve pre spomínané služby. Rovnako je prepísaný kernel, ktorý dokáže na rozdiel od predchodcu XP lepšie využiť viacjadrové procesory.
Všetkým týmto veciam aj svojim praktickým skúsenostiam s Vistou a softvérom prepotrebným pre filmársku obec sa budem venovať v príspevkoch v dohľadnej dobe. Nechcem nikoho presviedčať, že Vista je geniálna a mal by na ňu okamžite prejsť, chcem skôr pomocou svojich skúseností a argumentov dokázať, že to, čo sa o nej píše, sú bludy. Bludy, ktoré aj mňa najskôr pekne zmiatli a naštvali. Pretože ja som zákazník a mám právo si vybrať, ktorý softvér je pre mňa najlepší. Nemám chuť byť zámerne oblbovaný kadejakými bezpečnostnými expertmi, ani sfanatizovanými používateľmi Linuxu. A nenaletím ani Applu, ktorý mi chce nahovoriť, že keď používam PC, tak som nudný a nezaujímavý človek. Keďže neverím reklame, viem si odskúšať, čo je pre mňa najlepšie. Preto používam Office 2007 a Windows Vista.
DODATOK: Vista má samozrejme aj množstvo dier. Na tie sa tiež v budúcnosti pokúsim poukázať a odporučiť, ako ich zaplátať, prípadne sa im vyhnúť.