piatok, októbra 20, 2006

RED Digital Cinema - revolúcia medzi digitálnymi kamerami?


Už niekoľko mesiacov sa šíria internetom správy o rebelujúcej firme RED Digital Cinema vyvíjajúcej kameru, vďaka ktorej má nastať revolúcia v priemysle s digitálnymi kamerami. Na svojej stránke firma uverejnila špecifikácie, ktoré dosahujú hodnotu rozlíšenia 4K pri snímaní 60 obrázkov za sekundu, čiže rozlíšenie obrazu má dosahovať kvalitu 35mm filmového pásu. Táto správa nie je až taká šokujúca. Digitálne kamery ako napríklad Arriflex D20, či Dalsa Origin tieto parametre dosahujú. Šokujúca je cena, s ktorou chcú prísť na trh. Základné telo kamery budú predávať za 17.500 dolárov (niečo cez pol milióna korún) a spolu s optikou a ďalšími doplnkami potrebnými na bežné nakrúcanie bude cena okolo 25.000 dolárov (kamera Arri D20 stojí okolo 500.000 dolárov a Dalsa Origin je tak drahá, že sa ju oplatí len prenajať a to za cenu 3.000 dolárov na deň).


Revolúcia nemá prísť len vďaka cenovej stratégii. Vývojári z firmy RED Digital Cinema prišli s myšlienkou, ktorú by som mohol pomenovať „poskladaj si svoju kameru“. Jednotlivé súčasti kamery sú totiž oddeliteľné. Na snímacie telo si môžete pripevniť ľubovoľné súčasti a môžete si tak poskladať jednoduchú kameru, ktorá v kvalite 2K prenáša údaje cez Firewire rovno do laptopu, alebo ak uvažujete o filmovej kvalite, môžete si dokúpiť potrebné storage docky, displeje, či steady-konštrukcie.


Zakladateľ firmy Jim Jannard tak prichádza s úplne novou koncepciou uvádzania kamier na trh o akej sa firmám ako Sony, Panasonic, JVC môže iba snívať. Tieto veľké korporácie sú závislé na produktoch, ktoré už vyrobili. V rámci firemnej stratégie prichádzajú na trh s produktmi, ktoré musia byť limitované, aby za 2-3 roky prišli do firmy príjmy z predaja novších kamier. A to všetko iba kvôli konkurenčnému prostrediu, v ktorom sa nachádzajú a ktoré ich obmedzuje. Stratégia Jima Jannarda mi pripomína začiatky firmy Apple. Apple v rámci absolútnej tvorivej slobody tiež prišla na trh s úplne novou koncepciou uvádzania produktov na trh. Odignorovali limity a úspešne sa vydali vlastnou cestou.


Na internete sa preto vedie vášnivá diskusia. Keďže ide naozaj o pokus o revolúciu, logicky sa vytvárajú skupiny prívržencov a odporcov, resp. optimistov a pesimistov. Pesimistom hrá do karát fakt, že kamera je zatiaľ v štádiu vývoja a tak firma RED Digital Cinema zatiaľ nemôže dokázať do akej miery naplní kritéria, ktoré si určila. Optimisti ale cítia, že takáto zmena môže nastať a držia palce Jannardovi a jeho projektu, ktorý výstižne pomenoval „Leader of the Rebellion“.


Firma RED Digital Cinema má ale pred sebou ešte dlhú cestu. Snímať digitálne obraz v rozlíšení 35mm filmu je len prvý krôčik na ceste za víťazstvom. Najväčší súboj je spracovať obrovské množstvá informácií, ktoré prúdia zo snímacieho senzoru. Nahrávaniu na magnetické pásy už odzvonilo, na rad sa dostávajú veľkokapacitné harddisky ukladajúce informácie v surovom formáte RAW, ktorý dokáže zachytiť obraz len v dátach. Ukladanie do tohto formátu tak pomaly potláča výhody natáčania na filmovú surovinu, ktorá umožnila natočený negatív ľubovoľne laboratórne upravovať do pozitívnej formy presne podľa umeleckých predstáv filmových tvorcov. Vývojári z firmy RED Digital Cinema hlásia, že sa pokúšajú prísť na spôsob šetrného spracovávania obrazu, ale matematika je jednoduchá. Čím väčší tok dát, tým väčšie hardwareové nároky. Cena za dodatočnú techniku potrebnú na spracovávanie obrazu v rozlíšení 35mm filmu by mohla stáť ešte niekoľko tisíc dolárov navyše. Onedlho tak môže nastať podobná situácia aká je teraz pri natáčaní na filmovú surovinu. Proces spracovávania „digitálnej suroviny“ bude výrazne veľkou položkou vo filmovom rozpočte. Ale to len v najbližšom období. V konečnom dôsledku bude z filmovej techniky najvzácnejšia optika.